Dlaczego strona responsywna jest lepsza od dodatkowej mobilnej wersji strony?

Na dzień 21 Kwietnia 2015 roku Google zapowiada kolejną aktualizację algorytmu swojej wyszukiwarki internetowej. Tym razem nowy algorytm ma lepiej oceniać strony responsywne lub posiadające mobilne wersje i prezentować je wyżej w wynikach wyszukiwania na urządzeniach mobilnych.

Właściciele wielu witryn internetowych stanęli więc przed dylematem czy przeprojektować swoją stronę na responsywną, czy wykonać dodatkową, mobilną wersję strony. Poniżej prezentujemy argumenty przemawiające za wyborem strony responsywnej.

  1. Strony responsywne w przeciwieństwie do mobilnych wersji strony korzystają z tych samych plików źródłowych, nie zależnie od urządzenia jakim strona jest przeglądana. Oznacza to że strona posiada dokładnie tą samą treść, a zmienia się jedynie sposób jej prezentowania. Co przekłada się także na lepszą optymalizację strony dla wyszukiwarek internetowych.
  2. Tańsza modernizacja strony, w przypadku konieczności wprowadzenia zmian na stronie wystarczy wykonać je na plikach źródłowych jednej strony.
  3. Lepszy wygląd strony, standardowe mobilne wersje stron internetowych praktycznie nie wiele się od siebie różnią. Inaczej jest w przypadku stron responsywnych, gdzie możliwe jest wprowadzenie praktycznie nie ograniczonych rozwiązań.

Należy także pamiętać że jedynie strony internetowe wykonane przy użyciu stylów CSS nadają się do przeprojektowania na responsywne. W przypadku starszych stron będziemy zmuszeni wykonać całkowicie nową, responsywną stronę internetową lub dodatkową mobilną wersję strony.