Jak pozbyć się kary nałożonej za nienaturalny profil linków kierujących?

Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić jest pobranie listy adresów URL, pod którymi według wyszukiwarki Google znajdują się linki prowadzące do naszej strony internetowej. Aby to zrobić należy zalogować się w Narzędziach Google dla Webmasterów ang. Google Webmaster Tools (GWT), następnie wybrać stronę dla której chcemy pobrać listę adresów. Z menu po lewej stronie wybieramy zakładkę „Ruch związany z wyszukiwaniem” a później „Linki do Twojej witryny”. Klikamy „więcej” poniżej nagłówka „Źródła największej liczby linków” a następnie klikamy w przycisk „Pobierz więcej przykładowych linków”.

Gdy posiadamy już listę adresów pod jakimi znajdują się linki do naszej strony musimy sprawdzić, które z stron znajdujących się pod tymi adresami mogą naruszać wskazówki Google dla webmasterów.

Musimy pozbyć się linków ze stron, które:
Zawierają wirusy, trojany lub inne szkodliwe oprogramowanie
Zawierają treści erotyczne, propagujące przemoc lub łamiące prawo
Nie posiadają wartościowej i unikalnej treści
Emitują linki z systemów wymiany linków
Nie są związane tematycznie z naszą stroną.
W pierwszej kolejności należy wysłać prośbę o usunięcie linków do właścicieli strony internetowych, które naszym zdaniem naruszają wskazówki Google dla Webmasterów, jeżeli nasza prośba okaże się bezskuteczna należy zrzec się linków znajdujących się na takich stronach. Aby to zrobić należy skorzystać z Narzędzia do zrzekania się linków, opis narzędzia wraz z instrukcją znajduje się pod adresem: https://support.google.com/webmasters/answer/2648487

Po usunięciu lub zrzeczeniu się linków z stron, które naszym zdaniem naruszają wskazówki Google dla Webmasterów należy przesłać prośbę o wycofanie ręcznych działań wobec naszej strony. W tym celu należy ponownie zalogować się w Narzędziach Google dla Webmasterów, wybrać stron a następnie z menu po lewej stronie zakładkę „Ruch związany z wyszukiwaniem” a później „Ręczne działania”. Tutaj powinniśmy zobaczyć komunikat mówiący o nałożonej karze a poniżej czerwony przycisk „Zgłoś prośbę o sprawdzenie”, po jego kliknięciu należy wypełnić formularz zgłoszenia i pozostaje czekać na decyzję. W niedługim czasie (zwykle trwa to do 14 dni) powinniśmy otrzymać informację o wycofaniu ręcznych działań antyspamowych lub wiadomość że wśród stron na których znajdują się linki prowadzące do naszej witryny internetowej nadal znajdują się strony naruszające wskazówki Google dla webmasterów.

Należy pamiętać że samo zrzeczenie się linków ze stron, które naszym zdaniem naruszają wskazówki Google dla Webmasterów może nie wystarczyć i w pierwszej kolejności musimy pozbyć się części takich linków.